Samsung QN83S90HAEXZA S90H 83" 4K OLED TV
Now on demo at:
1 of 10
This item is only available in our showroom. Call 215-368-8343 for details.
Trade In Your Gear
Get a personalized trade-in estimate within 48 hours and apply it toward your next premium upgrade.
Request Trade-In Quote
Trade In Your Gear
Need advice?
Consult with a system designer from our showroom.
Call: 1.866.961.7781
Samsung S90H Overview
Product Information
Model: QN83S90HAEXZA | UPC: 198957269066
Specifications
What's In The Box
Product Documents
Product Information
Pixel-Perfect Contrast with No Distracting Reflections
Level up your OLED experience and leave distracting reflections behind with Glare Free technology. Self-illuminating pixels precisely control brightness, contrast and color on this thin, sleek TV. Video games become ultra-smooth up to 165Hz thanks to the Ultimate Gaming Pack and the AI-powered processor enhances shows and movies for phenomenal depth and vibrant detail.
Features
  • OLED HDR+ with Glare Free
  • NQ4 AI Gen3 Processor
  • Ultimate Gaming Pack
  • 4K AI Upscaling Pro
  • AI Motion Enhancer Pro
  • Auto HDR Remastering
  • AI Sound Controller Pro
  • Dolby Atmos and Object Tracking Sound Lite
  • Active Voice Amplifier Pro & Adaptive Sound Pro
  • AI Customization Mode
OLED HDR+ with Glare Free
NQ4 AI Gen3 Processor
Ultimate Gaming Pack
Conquer the competition with ultra-smooth, tear-free, low-latency gameplay and real-time responsiveness. Unlock the ultimate gaming experience with the powerful combination of Motion Xcelerator 165Hz with NVIDIA G-SYNC or AMD FreeSync Premium Pro.*
*42" S90H features FreeSync Premium, **4K 165Hz is only available with PC-connected games that support such specifications (PC graphic card required). Performance and viewing experience may vary.